Povratak mladih sova ušara u priodu
Sove (Strigiformes) su red ptica letačica, noćnih grabljivica pa u vezi sa tim načinom života imaju vrlo krupne i osjetljive oči i osjetljiv osjet sluha.
Poznate su po mnogim osobinama, uključujući mekano perje, dobro razvijene kandže i skoro bešuman let. Sve vrste imaju karakterističan facijalni disk, pernati okvir oko očiju koji je kod pravih sova kružnog oblika, a kod kukuvija srcolikog. Red obuhvaća preko 220 vrsta krupnih i srednje veličine koje su rasprostranjene po čitavom svijetu.
Red Strigiformes se dijeli na dvije porodice:kukuvije (Tytonidae) i prave sove (Strigidae)
Veličina im je veoma različita, u rasponu od veličine vrapca do veličine orla. Najveća vrsta sova ušara (Bubo bubo) je dužine od 62-72 cm, a sa raširenim krilima 150-180 cm, dok najmanja patuljasta sova (Glaucidium passerinum) dužine 17-20cm, a sa raširenim krilima 40-45 cm.
Većina vrsta aktivno love noću pa u vezi sa tim imaju nekoliko važnih prilagodbi. Oči su im krupne, izbuljene i postavljene na prednjoj strani glave uslijed čega mogu dobro procijeniti udaljenost plijena i brzinu njegovog kretanja
Razmnožavaju se jednom godišnje. Gnijezda prave u dupljama drveća, koriste i napuštena gnijezda drugih ptica. Monogamne su i parovi ostaju dugo zajedno. Ženka snese od 1-2 do 8 jaja. Na jajima uglavnom leži ženka, a brigu o ishrani mladih preuzimaju oba roditelja. Inkubacija traje oko mjesec dana poslije čega se izleže prvi ptić. Mladunci su slijepi i pokriveni su paperjem.
Povratak mladih sova ušara u prirodu
Šest mladih sova ušara, koje su pronađene i spašene tijekom travnja i svibnja ove godine u Kaptolu i Požegi nakon što su ispale iz svojih gnijezda i ostale bez roditelja, provele su dva i pol mjeseca u Azilu za životinje u Ruščici u Brodsko-posavskoj županiji.
Nakon što su se sove oporavile, narasle i ojačale dovoljno da se mogu vratiti u prirodu djelatnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije uz pomoć mladih čuvara prirode Mateja i Domagoja Poljakovića iz Sovskog Dola 12.07.2017. su ih pustili u njihovo prirodno okruženje na zaštićenom krajobrazu, Sovskom jezeru, koje je upravo po sovama dobilo ime.