Održana radionica „Suživot s dabrom“
Dana 9. travnja 2024. u Donjim Emovcima održana je radionica pod nazivom „Suživot s dabrom” u sklopu projekta LIFE BEAVER.
Dabar je u Hrvatskoj nestao krajem 19. stoljeća, a ponovnim naseljavanjem u Posavinu i Podravinu prije 26 godina, vrsta je vraćena u okoliš. Ispuštanjem 85 jedinki, stvorena je inicijalna populacija koja se uspješno prilagodila, razmnožila i proširila. Povećana brojnost dabrova rezultirala je pojavom šteta u nekim područjima te je u svrhu smanjenja šteta i edukacije šire javnosti pokrenut projekt LIFE DABAR u koji su uključena i dva hrvatska partnera: Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu te Muzej Ivanić-Grada.
Cilj ove radionice bio je podijeliti razmišljanja o utjecaju dabra na vodene ekosustave, prvenstveno s ciljnim skupinama koje najviše dolaze u dodir s ovom vrstom: poljoprivrednicima, šumarima, vlasnicima zemljišta, ribičima, lovcima, itd. Važno je prikupiti informacije i razmišljanja dionika koji dolaze u izravan dodir s dabrovima kako bi se stvorila što kvalitetnija osnova za prilagođavanje poljoprivredne politike, rada vodoprivrede i općenito upravljanja okolišem. Projekt je predstavio prof. dr. sc. Marijan Grubešić, redoviti profesor u trajnom izboru s Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije. Svoja izlaganja imali su: Marko Boljfetić, mag.ing.silv. „Predstavljanje dabra kao vrste“, prof. dr. sc. Marijan Grubešić „Dabar u Hrvatskoj – od naseljavanja do danas“, doc. dr. sc. Marko Vucelja „Utjecaj dabra na stanište -pozitivni i negativni efekti obitavanja dabra“, Marko Augustinović dipl. ing. šum. „Praćenje dabra“ i dr. sc. Marija Kovačević „Zaštita i praćenje dabra u Požeško-slavonskoj županiji“. Nakon predavanja uslijedio je grupni rad u kojem su dionici raspravljali o tri teme: Zaštita dabra i staništa, Zaštita od dabra i Smjernice za gospodarenje s dabrom (Suživot s dabrom).